Miért mennek félre a dolgok?
Ma egy igen érdekes témáról szeretnék veletek pár gondolatot megosztani. Aki a honlapunkra téved nyilvánvalóan olyan személy, akinek már volt része egy projektben, vagy minimum tervez a közeljövőben új beruházást, vagy a meglévő termelésében fejlesztést.
Hogy néz ki egy cég életében általában egy beruházás. Vagy az elöregedő, korszerűtlen soraikat szeretnénk újakra cserélni, esetleg új termékkel lépnénk a piacra, vagy bővítenénk meglévő termelésünket. Avagy esetleges generációváltás a termékben igényli az új berendezések működésbe állítását.
Egy cég életében egy új beruházás nem a mindennapok része és általában a szervezetre komoly terhet jelentő periódus. Még egy nagy multinacionális cég esetében is, amely folyamatosan futtat kisebb nagyobb projekteket az ilyen típusú munkaterhelés nagy ingadozásokkal jelenik meg, kisebb vállalkozásoknál pedig egy komolyabb projekt elindítása, akár évekig tartó készülés eredménye, azaz a projekt jellegű munka többé kevésbé ismeretlen kihívás a dolgozóknak.
Mivel nem része a normál munkamenetnek, ezért szinte semelyik cég nem engedheti meg magának azt, hogy projektek levezénylésében jártas szakembereket folyamatosan a szervezeten belül tartson. Kivételt képeznek persze a projekt alapon működő cégek.

Mi következik ebből?
Többnyire az, hogy amikor egy szervezet egy új beruházásba, fejlesztésbe vág bele, akkor a meglévő állományából rendeli hozzá a szükséges erőforrásokat. Ennek természetesen megvan a logikus oldala. Olyan emberek fogják definiálni és megvalósítani szükséges fejlesztéseket, akik a későbbiek során használni is fogják. Azaz mondhatjuk tudják, hogy mit akarnak. Ez elsőre a szervezetnek is jó, mert nem kell drága külső erőforrást igénybe venni, előre tervezni. Megoldást jelenthet még határozott időre alkalmazni egy szakembert projekt irányítására, de ilyen emberből nem sok van a piacon, és az alkalmazása szintén drága.
Ezért végül tipikusan a szervezeten belül neveznek ki a feladatra egy felelőst, illetve a vezetőség vállal magára az adott időszakra extra terheket.
Mi ezzel a gond?
❓🤔
Első nekifutásra szinte semmi, hiszen olyan emberek viszik a projektet, akik pontosan ismerik mit szeretnének megvalósítani És ehhez a szükséges döntési jogkörökkel is rendelkezne. Ezért a projektek elején még mindig minden látszólag jól megy.
Csakhát 10 év tapasztalatot tíz év alatt lehet megszerezni, se előbb se később!
A tapasztalat hiánya ugyanis mindig csak a projekt befejező fázisában kezd kiütközni. Ilyenkor kezdenek szaporodni a viták a beszállítókkal, hogy a tárgyalások kezdetén kivel pontosan miben is egyeztünk meg, ki mit is gondolt az egyes megvalósítandó folyamatokról és sokszor mi magunk is csak ilyenkor szembesülünk azzal, hogy mi az, amire nem gondoltunk már az elején pedig mennyire jó lett volna.
A másik probléma, hogy az adott cég szakemberei nyilván nagyon jól ismerik a terméket, amit gyártanak és a gépeket, amikkel gyártják. Így egy új beruházás esetén fel is tudják mérni a piacnak az újdonságait, de akármennyire is próbálnak alapos munkát végezni, a maga szűk világából senki sem képes könnyedén kilépni.
Harmadrészt a tulajdonosi kör egyre jobban és jobban bele kell rágja magát a projektbe amikor az már bedőlni látszik, így a fő fókusz, a termék, ami miatt a szervezet létezik kerül háttérbe, így a szervezet fő kompetenciája sínyli meg a beruházás problémáit.
Ezért jöhetünk mi a képbe mert tucatnyi projekttel a hátunk mögött, több iparágat átölelő ismeretekkel olyan gondolkodásmódot tudunk behozni egy projektbe, amire egy belsős szereplő általában nem képes és ezzel együtt lehetőséget adunk arra, hogy a cég az új projekt futtatása mellett is a fő tevékenységére tudjon koncentrálni.
Egy piacra termelő vállalkozásnak nem is lehet elsődleges célja és fókusza, hogy belső projektek megvalósításában legyen profi. Neki a termékben és annak gyártásában - amit a piacra visz - kell a lehető legprofibbnak lennie. Az alkalomszerűen jövő projektfeladatok levezetését pedig érdemes abban jártas szakemberekre bíznia.
Ahogy pestiesen mondanánk "vegyen cipőt a cipőboltból".